Sponsorzy konferencji


Partnerzy konferencji

Patroni medialni

Karty podarunkowe w Polsce i na świecie
PDF Drukuj Email

27 września 2011 w Warszawie w Hotelu Hyatt Regency odbyła się po raz drugi konferencja poświęcona perspektywom rozwoju kart podarunkowych w Polsce. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu przedstawicieli polskich i zagranicznych emitentów kart podarunkowych oraz reprezentanci firm oferujących rozwiązania dla tego sektora.
Konferencję zapoczątkowało wystąpienie Grzegorza Głowackiego, Wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Emitentów Kart Podarunkowych, w którym przedstawił on cele działalności Stowarzyszenia oraz diagnozę aktualnej sytuacji na polskim rynku kart podarunkowych. Wielokrotnie podkreślał, jak ważną rolę odgrywają sami wydawcy kart w rozszerzeniu ich dystrybucji, która jest kluczem do sukcesów rynkowych tego nowego produktu.

Następnie w imieniu Brytyjskiego Stowarzyszenia Wydawców Kart Podarunkowych (UK GC&VA) wystąpił Steve Bradbery, którym omówił rolę Stowarzyszenia w konsolidowaniu działań wszystkich podmiotów działających na tym rynku. Brytyjskie Stowarzyszenia działa od 16 lat i było jednym z inicjatorów powstania ich odpowiednika w Polsce. Steve Bradbery przedstawił również sytuację na rynku brytyjskim oraz wyniki badań rynkowych w zakresie kart podarunkowych. Wynika z nich m.in., że każdego roku 38 % Brytyjczyków kupuje przynajmniej jedną kartę podarunkową.
W dalszej części konferencji, Joanna Dosz-Szczepańska reprezentująca firmę badawczą PBS DGA zaprezentowała wyniki badań dotyczących polskiego konsumenta, jego preferencji i postrzegania kart podarunkowych.

Wynika z nich, że już 62% Polaków zetknęło się z kartami podarunkowymi i uznało je za odpowiedni prezent dla przyjaciół i bliskich znajomych. Wciąż wzrasta również popularność zastosowania kart jako formy dodatkowego wynagrodzenia w pracy – aż 62% ankietowanych uważa je za dobry prezent z okazji premii.

52% ankietowanych Polaków uważa karty za udany upominek dla przyjaciela czy bliskiego znajomego, a 48% badanych deklaruje, że podarowałoby je członkom najbliższej rodziny z okazji imienin czy urodzin (54%), parapetówki (49%) czy jako prezent świąteczny lub ślubny (48%). Polacy chętnie znaleźliby karty w ofercie drogerii (41%), salonów kosmetycznych i SPA (38%), u jubilera, w sklepie odzieżowym czy księgarni (36%).

Po zapoznaniu się z najnowszymi wynikami badań dotyczących polskiego rynku kart, wystąpił Juergen Stichenwirth - Vice President Sales Continental Europe & Middle East - Ceridian SVS.
Zaprezentował on sposoby marketingowego wykorzystania kart podarunkowych, ilustrując je przykładami z całego świata. Pozwoliło to polskim wydawcom rozszerzyć wiedzę o tym, jak wielorakie może mieć zastosowanie karta podarunkowa w działalności marketingowej sieci handlowych i usługowych.

Płatności internetowe kartami podarunkowymi przedstawił Łukasz Sznajdrowski, Kierownik Projektów IT Argo Card, który zaprezentował GiftPay - moduł płatności internetowych. Moduł GifPay zaprojektowano tak, aby z łatwością można było wdrożyć go w dowolnym sklepie internetowym i umożliwić w nim w ten sposób wykonywanie płatności za pomocą kart podarunkowych.

Po przerwie na lunch wystąpił Prezes Zarządu Retailo AG - Christian Lindner, który zaprezentował niezależną sieć sprzedaży kart podarunkowych działającą w Niemczech i sześciu innych krajach, m.in. Austrii i Szwajcarii. Sieć Retailo liczy ponad 25 000 punktów sprzedaży kart podarunkowych i tym samym jest największa w Europie. Ze stojaków Retailo można wybrać jedną z 65 rodzajów kart podarunkowych, wydanych przez różnych emitentów.

Jakie korzyści finansowe wiążą się z emisją kart podarunkowych? Na to pytanie odpowiadał Juergen Stichenwirth w swoim drugim wystąpieniu. Stosowanie kart w różnych akcjach promocyjnych zawsze powoduje wzrost sprzedaży nie tylko samych kart, ale również produktów i przyczynia się do wzrostu ilości wizyt nabywców oraz wzrostu ich wydatków podczas każdej z nich.

Po części finansowej konferencji nastąpiły wydarzenia o charakterze społecznym.
Anna Tomczak reprezentująca ePRUF SA - operatora kart podarunkowych w sieci Aptek Dbam o zdrowie – przedstawiła możliwości zastosowania kart podarunkowych w działalności prospołecznej. Razem z Elżbietą Łaciną z Fundacji Dbam o zdrowie omówiły dotychczasowe zastosowania kart w działalności fundacji, stowarzyszeń i opiece społecznej. Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Emitentów Kart Podarunkowych przeprowadzili zbiórkę kart podarunkowych – podczas konferencji zostały one przekazane na rzecz Domu Samotnej Matki w Laskach. Reprezentowała go Iwona Drabarek. Na ten szczytny cel karty ufundowały następujące firmy: Amrest (Pizza Hut, Starbucks), Decathlon, Gavekortet, ePRUF SA.

Do kwestii zastosowania kart powrócił w swoim wystąpieniu Prezes Zarządu Argo Card, Remigiusz Montwiłł, który zaprezentował sposoby ich personalizacji. Temat ten spotkał się ze sporym zainteresowaniem uczestników konferencji. Możliwość produkowania indywidualnych kart podarunkowych, np. ze zdjęciem osoby obdarowanej, z dowolną grafiką lub z życzeniami dla konkretnej osoby, stała się przedmiotem długiej dyskusji i zrodziła wiele szczegółowych pytań.

Zakończeniem konferencji było rozstrzygnięcie konkursu na Złotą Kartę Podarunkową 2011 oraz głosowania internetowego na Bursztynową Kartę Podarunkową 2011. Ogłoszenia wyników i wręczenia nagród dokonał Grzegorz Głowacki – Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Emitentów Kart Podarunkowych.
W roku 2011 tytuł Brązowej Karty Podarunkowej otrzymała karta z sieci handlowej Smyk, a Srebrnej Karty Podarunkowej 2011 – karta podarunkowa aptek SuperPharm.

Tytułem Złotej Karty Podarunkowej 2011 wyróżniono kartę sieci sklepów sportowych Decathlon, którą w imieniu nagrodzonego odebrała Maria Jaworska.

Następnie odbyło się wręczenie statuetki Bursztynowej Karty Podarunkowej 2011, którą internauci przyznali karcie podarunkowej z wizerunkiem Marilyn Monroe wydanej przez Bonus System Polska SA, a przyznana statuetka trafiła na ręce Moniki Romaniuk – Dyrektora Marketingu i Rozwoju.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji oraz podmiotom, które wsparły działalność Stowarzyszenia podczas organizacji tego międzynarodowego wydarzenia.

Prezentacje i pełne wyniki badań rynkowych udostępnione podczas konferencji są dostępne w Strefie Partnera, jedynie dla firm będących członkami Polskiego Stowarzyszenia Emitentów Kart Podarunkowych.
<br /><img class="multithumb" src="/images/stories/konferencja_warszawa.jpg" border="0" title="Wejścia" width="140" style="border: 0pt none;" />